Thursday, January 15, 2015

بررسی تحولات روابط ایران و بحرین از دریچه ی فوتبال

الف) سال 2001 بعد از بازی ایران و بحرین اتفاقاتی افتاد که هنوز از یاد تماشاگران ایرانی نرفته. بازیکنان بحرین بعد از اتمام این مسابقه که موجب حذف ایران و صعود عربستان به جام جهانی 2002 شد، با پرچم عربستان دور افتخار زدند و موجب رنجش ایرانیان شدند. اتفاقی که بعد از 14 سال و با وجود شکست های پیاپی بحرین مقابل ایران هنوز از یاد طرفداران تیم ملی نرفته. 
مسئله‌ی مهم تر این بود که ما تا قبل از آن به بحرین به عنوان قسمتی جدا شده از خاک ایران نگاه میکردیم اما گزارش هایی که از تماشاگران ایرانی بازی رسید حاکی از آن بود که بحرینی ها از ما ناراحتند. چرا؟ 
بحرینی ها در آن زمان بر این اعتقاد بودند که شاه و ملت ایران بدون اینکه حتی فکری به حال آینده این مردم کنند سرنوشتشان را .به سعودی ها واگذار کردند.مردمی که روزی خود را قسمتی از ایران میدانستند ناگهان خود را جزئی از کشور های سعودی دیدند. البته با وجود کارنامه سیاه سعودی ها در حقوق بشر هنوز اتفاقات ناگواری از جانب آنها برای ملتشان نیفتاده بود.
ب) سال 2011 در پی بهار عربی اکثریت مردم بحرین هم مانند مردم بقیه کشورهای عربی شروع به اعتراض به حکومت خود کردند که باعث دخالت مستقیم عربستان و سرکوب گسترده اعتراضات شد. در پی این اعتراضات تعدادی از فوتبالیست هایی که مذهب شیعه داشتند از تیم ملی کنار گذاشته شدند. این امر فوتبال این کشور را چنان  ضعیف کرد که در بازی بعدی این تیم در مقابل ایران، بحرین با نتیجه ی مفتضحانه‌ی 6 بر 0 شکست خورد و همین امر موجب بازگشت ملی پوشان لایق به تیم ملی بحرین شد. 
نکته‌ی دیگر آنکه اینبار حداقل بنا به تبلیغات سعودی و گفته های حکومت بحرین ایران پشت مخالفان انقلابی حکومت بحرین را که .اکثریت مردم این کشور را شامل میشوند خالی نکرد
ج) سال 2015 ملبورن. ایرانی ها با همان تصوری که از بحرین 14 سال پیش داشتند به ملبورن رفتند و صد البته صدا و سیما و مطبوعات هم همان تصور را در مورد بازیکنان این تیم داشتند. اما در کمال تعجب با استقبال فوق العاده بازیکنان تیم بحرین مواجه شدند. بازیکنان بحرین در ملبورن با ایرانیها مثل قهرمانان دوست داشتنی برخورد میکردند و با آنها عکس یادگاری میگرفتند.

خلاصه اینکه این بحرین همان بحرین 14 سال پیش نیست. نکته قابل ملاحظه اینجاست که شاید حمایت ایران از انقلاب بحرین موجب تنش های بیشتری در روابط کشور با کشور های حاشیه ی خلیج فارس شد اما در عین حال موجب حمایت قلبی مردمی شد که زمانی قسمتی از ملت ما بودند که این امر قطعاً در آینده میتواند وزنه ای به نفع ایران در معادلات منطقه ای باشد.

1 comment:

  1. بحرین در انتخاباتی که توسط سازمان ملل انجام و تایید شد از ایران جدا شد و خود مردم بحرین به این جدایی رای دادند.

    ReplyDelete